Aktualności

Chciał sprzedać mikrofalówkę, stracił ponad 17 tysięcy złotych. Ostrzegamy przed oszustwami!

Data publikacji 08.02.2021

Ofiarą oszustów padł 35-letni mieszkaniec Lublina. Mężczyzna na jednym z postali ogłoszeniowych próbował sprzedać kuchenkę mikrofalową. Oszust, który zainteresował się ofertą twierdził, że wykonał płatność i poprosił o sprawdzenie przelewu za pomocą przysłanego linku. Po chwili z konta zniknęło ponad 17 tysięcy złotych. Ostrzegamy przed przestępstwami internetowymi i apelujemy o rozwagę i rozsądek.

Wczoraj na 5 komisariat w Lublinie zgłosił się 35-letni mieszkaniec Lublina, który padł ofiarą oszustów. Mężczyzna oświadczył, że na popularnym portalu ogłoszeniowym za niespełna 100 złotych wystawił na sprzedaż kuchenkę mikrofalową. Na ofertę odpowiedziała osoba, która skontaktowała się z nim za pomocą jednego z komunikatorów. Fałszywy klient zgodził się na zakup, za który miał zapłacić przelewem. Po wykonaniu rzekomej transakcji przysłał sprzedającemu link, potwierdzający płatność. Link miał odesłać 35-latka na stronę internetową banku. Po wpisaniu hasła konieczna była autoryzacja logowania za pomocą smsa. Jak się okazało co chwilę pojawiał się błąd autoryzacji, więc mężczyzna wpisywał kolejne kody z smsów. Po otrzymaniu 13 wiadomości pokrzywdzony postanowił zalogować się do banku w inny sposób. Wówczas okazało się, że z rachunku zniknęło ponad 17 tysięcy złotych.

Policjanci poszukują sprawców, jednocześnie apelując o rozsądek i rozwagę. Przypominamy, że Internet pomimo wielu zalet, jest również narzędziem w rękach przestępców, którzy wykorzystują sieć do swoich celów. Oszuści wykorzystują możliwość pozostania anonimowym i w różny sposób próbują wyłudzić pieniądze. Metody, którymi posługują się cały czas ewaluują dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę przy dokonywaniu jakichkolwiek transakcji internetowych. Pamiętajmy, by nie klikać w nieznane linki a przed dokonaniem przelewu, czy też płatności BLIK dokładnie sprawdzić adresata.   

Komisarz Kamil Gołębiowski