Aktualności

Otwarcie nowej siedziby komisariatu I Policji w Lublinie

Data publikacji 20.05.2021

Od dzisiaj policjanci z 1. komisariatu mają nową siedzibę. Mieszczący się przy alei Unii Lubelskiej 23 przestronny i nowoczesny obiekt to od lat wyczekiwana inwestycja. W briefingu zorganizowanym z okazji otwarcia nowo wybudowanego komisariatu udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie inspektor Artur Bielecki, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Pierwszy Komisatiat Policji w Lublinie. Przed budynkiem stoi oznakowany radiowóz.

Na ten moment policjanci z 1. komisariatu Policji w Lublinie czekali od wielu lat. Dzisiaj otwarty został budynek nowej siedziby komisariatu. Z tej okazji zorganizowano briefing z udziałem przedstawicieli lokalnych władz. Wzięli w nim udział:  Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Kierownictwo lubelskiego garnizonu Policji reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie inspektor Artur Bielecki. 

 Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie przemawia do zgromadzonych dziennikarzy. W drugim planie stoją Prezydent Lublina, Wojewoda Lubelski oraz Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak.

Dotychczasowa lokalizacja komisariatu przy ulicy Okopowej wiązała się w wieloma niedogodnościami. Dla pracujących tam 70 funkcjonariuszy, pracowników cywilnych oraz odwiedzających komisariat interesantów warunki lokalowe były bardzo trudne. Małe i ciasne pomieszczenia nie dawały żadnego komfortu pracy. Lokal nie spełniał obowiązujących wymogów dotyczących standardów technicznych, funkcjonalnych i użytkowych. Brakowało miejsc parkingowych. Brak było także infrastruktury pozwalającej na obsługę osób niepełnosprawnych.

 Dyżurka Pierwszego Komisariatu Policji w Lublinie. Przy biurku siedzi dyżurny ubrany w granatowy mundur.

Oddawany dziś do użytku obiekt to przestronny, nowoczesny dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej przeszło 1200 metrów kwadratowych. Prace budowlane na liczącej prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych działce rozpoczęły się w 2017 roku. Koszt inwestycji łącznie z wyposażeniem oszacowano na ponad 14 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone na ten cel pochodziły głównie Programu Modernizacji Policji oraz z Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji.

Podczas dzisiejszej uroczystości szef Lubelskiego garnizonu Policji wręczył Komendantowi 1. Komisaraitu młodszemu inspektorowi Marcinowi Poziomkowskiemu symbliczny klucz.

Komendant komisariatu trzyma symboliczny klucz

W nowym komisariacie wszystkie pomieszczenia i przyległy teren dostosowane są do obowiązujących przepisów. Budynek posiada nowoczesne pokoje biurowe wraz z zapleczem socjalnym. Znajduję się w nim sala ćwiczeń i siłownia, nowoczesna sala konferencyjna, sala odpraw, pokój pracy zespołowej, przestronna szatnia wraz z zapleczem sanitarnym oraz magazyn dowodów rzeczowych.

Policjantka ubrana w granatowy mundur siedzi przy biurku w nowym pokoju pierwszego komisariatu.

Nowa siedziba komisariatu jest również przystosowana dla osób z niepełnosprawnością. W strefie ogólnodostępnej budynku znajduję się pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących oraz ścieżka naprowadzająca dla niewidomych. W budynku znajduje się również toaleta dla niepełnosprawnych.

Korytarz budynku pierwszego komisariatu.

Mając na uwadze ochronę środowiska w komisariacie zastosowano nowoczesne rozwiązania. W budynku zainstalowano kolektory słoneczne, nowoczesne kotły gazowe oraz stację do ładowania samochodów elektrycznych, co pozwoli zasilać energią nowoczesną i ekologiczną radiowóz Kia Niro, który także znalazł się na wyposażeniu jednostki. Budynek posiada także taras widokowy.

Kolektory słoneczne na dachu budynku pierwszego komisariatu.

Przy komisariacie znajdują się miejsca parkingowe dla interesantów. Dodatkowo w zamkniętej strefie wyznaczono 48 miejsc służbowych. W budynku znajdują się także cztery garaże.

Tył budynku pierwszego komisariatu. Po prawej stronie zdjęcia widoczne cztery bramy garażowe.

Zobacz więcej zdjęć z otwarcia nowego komisariatu.

komisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony