Aktualności

Kolejne elektryczne rowery trafiły do lubelskich policjantów

Data publikacji 18.08.2021

Do służby w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie trafiły dziś 4 rowery elektryczne, których zakup został sfinansowany z budżetu Miasta Lublin. Jednoślady będą wykorzystywane do poprawy bezpieczeństwa na ścieżkach rowerowych, w miejskich parkach oraz w okolicy Zalewu Zemborzyckiego. Dzisiaj symbolicznie przekazał je policjantom Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

uścisk dłoni komendanta oraz prezydenta miasta, a także policjanci

Na rowery wsiądą policjanci ze specjalnie powołanej na okres letni drużyny rowerowej. Zamienią oni wysłużone, tradycyjne jednoślady na nowoczesne rowery z napędem elektrycznym. Mundurowych będzie można spotkać na ścieżkach rowerowych, miejskich parkach oraz w okolicy Zalewu Zemborzyckiego.

Jak pokazuje dotychczasowe doświadczenia, patrole rowerowe w wielu przypadkach mają przewagę nad funkcjonariuszami w radiowozach oraz patrolami pieszymi. Na krętych, wąskich osiedlowych uliczkach oraz miejscach trudno dostępnych mundurowi na rowerach mają szansę znacznie szybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Z roweru jest także łatwiej zauważyć wykroczenia porządkowe jak choćby spożywanie alkoholu w miejscach publicznych czy akty wandalizmu.

rowery elektryczne

Zadaniem mundurowych będzie jednak przede wszystkim kontrola przestrzegania przepisów ruchu drogowego głównie przez pieszych i rowerzystów, a także egzekwowanie prawa wobec użytkowników hulajnóg, które coraz częściej pojawiają się na drogach.

Dzisiaj jednoślady symbolicznie przekazał policjantom Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Zakup w całości został sfinansowany z budżetu Miasta Lublin. Podczas spotkania Komendant Miejski Policji w Lublinie podinspektor Tomasz Gil podziękował za dotychczasową współpracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta i zapewnił o gotowości do podejmowania kolejnych inicjatyw.

przekazanie rowerów - rozmowa policjantów i prezydenta miasta

Dane techniczne:  Rower wyposażony jest w centralny silnik Bafang M300 o mocy znamionowej 250W i maksymalnej 350W. Silnik wyróżnia się między innymi wysokim momentem obrotowym, który może osiągać wartości do 80 Nm i jest wyposażony w zintegrowany czujnik prędkości. Rowery posiadają aluminiową ramę, hamulce hydrauliczne tarczowe oraz widelec przedni hydrauliczny.

rower z napisem policja

Są to już kolejne elektryczne rowery, które trafiły do lubelskich policjantów w tym roku. Wcześniej dwa tego typu jednoślady mundurowi otrzymali od Marszałka Województwa Lubelskiego. 

policjanci jada na rowerach

 

Komisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony