Aktualności

Policjanci podsumowują służbę nad Zalewem Zemborzyckim

Data publikacji 08.10.2021

Policyjni wodniacy zakończyli sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Miesiące letnie były dla nich czasem wytężonej pracy. Mundurowi internowali ponad 300 razy, ujawnili prawie 200 wykroczeń, przeprowadzili 750 kontroli kąpielisk i uratowali z wody 3 osoby. Służbę zakończyły również patrole rowerowe, pełniące służbę na ścieżkach rowerowych na terenie Lublina. W tym roku istotnym wsparciem dla funkcjonariuszy było 6 nowoczesnych, hybrydowych jednośladów.

 

Film Kreci_mnie_bezpieczenstwo nad wodą.mp4

Pobierz plik Kreci_mnie_bezpieczenstwo nad wodą.mp4 (format mp4 - rozmiar 49.85 MB)

 

W sezonie letnim Zalew Zemborzycki przyciąga bardzo wielu mieszkańców Lublina. Duży ruch i beztroski wypoczynek nad wodą wiążą się koniecznością kierowania większych sił Policji, których zdaniem jest dbanie bezpieczeństwo wypoczywających. Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie funkcjonuje w miesiącach letnich. W tym roku policjanci pełnili służbę od końca kwietnia do 30 września. Delegowanych do służby było 7 policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Działania funkcjonariuszy wpisują się w ramy ogólnopolskiego projektu "Kręci Mnie Bezpeiczeństwo Nad Wodą".

Dwóch policjantów idzie pomostem do łodzi policyjnej.

Funkcjonariusze do dyspozycji mieli: łódkę, radiowóz, rowery, w tym 2 hybrydowe oraz sprzęt ratowniczy. Mundurowi kierowani nad zalew posiadają kwalifikacje ratowników medycznych i patenty stermotorzystów.

Do najważniejszych zadań patrolu wodnego należała kontrola jednostek pływających pod kątem trzeźwości kierujących, dokonywanie kontroli kąpielisk pod kątem spożywania alkoholu oraz wchodzenia do wody po jego spożyciu, obejmowanie szczególnym nadzorem rejonu tzw. dzikich kąpielisk pod kątem przeciwdziałania utonięciom oraz kontrola wędkarzy pod kątem legalności połowu i zwalczanie kłusownictwa wodnego.

Kokpit łodzi policyjnej z policjantem za sterami.

Podczas sezonu policjanci z Posterunku Wodnego interweniowali ponad 300 razu. Ujawnionych zostało prawie 200 wykroczeń, głównie porządkowych. Policjanci wylegitymowali przeszło 1200 osób. Jednym z kluczowych zadań w trakcie codziennej służby były kontrole kąpielisk, których policjanci przeprowadzili 750. Funkcjonariusze uratowali z wody 3 osoby potrzebujące pomocy. Wśród nich znalazł się 18-latek, który topił się na dzikim kąpielisku. Szybkie działania mundurowych pozwoliły wyciągnąć mężczyznę z wody. Mieszkaniec Lublina trafił do szpitala.

Dwóch policjantów na rowerach jedzie scieżką.

Z końcem września służbę zakończyły także patrole rowerowe. Funkcjonariusze przede wszystkim pełnili służbę na ścieżkach rowerowych i dbali o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Patrole można było spotkać także na osiedlach oraz w parkach.

Zarówno policjanci z Posterunku Wodnego jak i z drużyny rowerowej w tym sezonie mieli do dyspozycji nowoczesne rowery hybrydowe. Dwa jednoślady zostały zakupione ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Kolejne cztery zostały sfinansowane z budżetu Miasta Lublin.

komisarz Kamil Gołębiowski

 

  • Ujęcie z drona, gdzie policyjna łódź płynie po zalewie zemborzyckim.
  • Ujęcie z drona dzieci jadą ścieżką rowerową wzdłuż zalewu zemborzyckiego.
  • Lubelska maskotka policji z dziećmi.

Nagranie audio Audioeskrypcja_Kreci_Mnie_Bezpieczenstwo.mp3

Pobierz plik Audioeskrypcja_Kreci_Mnie_Bezpieczenstwo.mp3 (format mp3 - rozmiar 4.43 MB)

Powrót na górę strony