Seria wypadków z udziałem pieszych. Apelujemy o ostrożność!
Tylko w tym roku na ulicach Lublina i powiatu lubelskiego doszło do 15 wypadków drogowych, z czego aż 11 uczestniczyli piesi. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce wczoraj w Wojciechowie, gdzie śmiertelnie potrącony został 68-latek. Prawie wszystkie zdarzenia miały miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych. Apelujemy o ostrożność zarówno do kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego!
W świetle obowiązujących przepisów ruchu drogowego bezpieczeństwo pieszych jest mocno chronione. Kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na przejście. Z kolei pieszy, wchodząc na jezdnię lub torowiska musi zachować szczególną ostrożność oraz upewnić się, że może bezpiecznie przejść przez jezdnię. Ponadto nie może korzystać z telefonu komórkowego lub innego urządzenia absorbującego uwagę.
Dlatego by faktycznie na ulicach mogło stać się bezpieczniej zarówno kierowcy, jak i piesi muszą zadbać o przestrzeganie obowiązujących zasad. Tylko wzajemny szacunek, odpowiedzialność oraz uwaga mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby zdarzeń na przejściach dla pieszych.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie na każdym kroku starają się przypominać o obowiązujących przepisach. Mundurowi podczas kontroli rozdają odblaski, ulotki i przypominają o zasadach ruchu drogowego. Ponadto regularnie prowadzą działania o nazwie „NURD” – Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego oraz włączają się w ogólnopolskie kampanie i akcje takie jak: „Na drodze patrz i słuchaj”, „Świeć Przykładem”, „Odblaskowa Gmina” oraz „Czy to Cię tłumaczy?”. By dotrzeć do większej grupy pieszych, prowadzone są również spotkania z uczniami w szkołach.
Pomimo tych inicjatyw w dalszym ciągu przybywa zdarzeń. Tylko w tym roku na ulicach Lublina i drogach powiatu lubelskiego doszło do 15 wypadków drogowych. Aż w 11 zdarzeniach uczestniczyli piesi, a 10 z nich miało miejsce na przejściach dla pieszych. Do najtragiczniejszego wypadku doszło wczoraj w Wojciechowie, gdzie śmiertelnie potrącony został 68-latek. Mężczyzna przechodził przez jezdnię w rejonie skrzyżowania.
Te dane pokazują, że do największej liczby wypadków doszło w rejonie przejść dla pieszych, czyli w miejscach, gdzie powinno być najbezpieczniej. Statystycznie najczęstszą przyczyną tych wypadków, było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego samochodem. Jednak jak zauważają policjanci z drogówki, części tych zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby obie strony wykazały się większą ostrożnością.
Dlatego po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Szczególnie piesi powinni pamiętać, że pomimo uprzywilejowanej pozycji na przejściu dla pieszych zawsze muszą upewnić się, że można bezpiecznie przekroczyć jezdnię. Z kolei kierowy powinni wykazać się większą uwagą i odpowiednio zmniejszyć prędkość, w trakcie zbliżania się do przejścia dla pieszych.
komisarz Kamil Gołębiowski