Aktualności

Działania drogówki w trakcie kampanii „Bezpieczne wakacje 2022”

Policjanci z lubelskiej drogówki dbają o bezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych. Funkcjonariusze w ramach kampanii „Bezpieczne wakacje 2022” kontrolują rowerzystów, sprawdzają niezbędne wyposażenie jednośladów oraz trzeźwość kierujących. Dodatkowo w trakcie działań prowadzą akcję informacyjną oraz rozdają odblaski.

Sezon wakacyjny w pełni, a słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu wolnego na przejażdżkach rowerowych. W promocję bezpieczeństwa na ścieżkach rowerowych, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczne wakacje 2022” zaangażowali się policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, jednocześnie promując działania  „Bezpieczna Bystrzyca”. Funkcjonariusze podczas kontroli sprawdzają niezbędne wyposażenie jednośladu, kontrolują trzeźwość kierujących oraz prowadzą akcję informacyjną dotyczącą bezpiecznego poruszania się na rowerach.

Przed rozpoczęciem wycieczki rowerowej pamiętajmy o tym, żeby dokonać sprawdzenia stanu technicznego naszych jednośladów oraz uzupełnić ewentualne braki w wyposażeniu.

Rowerzysta w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest zobowiązany używać świateł stanowiących jego podstawowe wyposażenie. Ponadto rowerzysta ma obowiązek korzystania ze świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (deszcz, mgła itp.).

Przypominamy niezbędne wyposażenie roweru:

  • światło barwy białej lub żółtej selektywnej – umieszczone z przodu roweru,
  • światło barwy czerwonej oraz odblask barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt – umieszczone z tyłu roweru,
  • co najmniej jeden, sprawny hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Kask oraz kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe. Warto jednak używać kasku, gdyż chroni on głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa sprawie, ze rowerzysta jest bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Powrót na górę strony