Aktualności

Zamiast zyskać, stracił prawie 120 tysięcy złotych

Blisko 120 tysięcy złotych stracił 73-letni mieszkaniec Lublina, który chciał zainwestować w kryptowaluty. Zainstalował aplikację, która umożliwiła oszustom zdalnie wypłacić jego wszystkie oszczędności z konta. Teraz poszukujemy sprawców oraz apelujemy o rozsądek i dużą ostrożność przy transakcjach internetowych!

Do komisariatu 7. Policji w Lublinie zgłosił się 73-letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przy handlu kryptowalutami. Jak wyjaśnił policjantom, od pewnego czasu interesuje się inwestowaniem w waluty elektroniczne i nawiązał współpracę z jedną z firm.

Jak się okazało, byli to oszuści. Przestępcy początkowo wzbudzili zaufanie 73-latka, który zaczął przekazywać coraz większe kwoty pieniędzy. Dodatkowo sprawcy, korzystając z tzw. zdalnego pulpitu, uzyskali dostęp do rachunku bankowego, z którego wyczyścili wszystkie oszczędności. Łącznie na konto oszustów trafiło blisko 120 tysięcy złotych.

Mundurowi badają sprawę i poszukują sprawców oszustwa. Jednocześnie apelujemy o zdrowy rozsądek oraz dużą ostrożność przy transakcjach internetowych. Nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta, jak też danych dotyczących kart płatniczych. Nie należy także instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Jeśli podejrzewamy, że oferowana inwestycja jest nielegalna, nie należy brać w niej udziału, a o swoich przypuszczeniach powiadomić Policję.

nadkomisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony