Aktualności

Zamiast zysku, straciła 60 tysięcy złotych

Data publikacji 13.03.2023

Kolejną ofiarą oszustwa „na kryptowaluty” padła mieszkanka Lublina. Kobieta myślała, że otrzyma 40 tysięcy złotych zysku. W rzeczywistości chodziło o zainstalowanie na jej komputerze „zdalnego pulpitu” i wyprowadzenie wszystkich oszczędności. Łącznie z jej konta zniknęło blisko 60 tysięcy złotych.

W sobotę do lubelskiej komendy zgłosiła się mieszkanka Lublina. Kobieta oświadczyła, że dwa miesiące temu skontaktował się z nią mężczyzna, który oświadczył, że ma możliwość wypłaty pieniędzy z portfela bitcoin. Kobieta początkowo była nieufna. Jednak po czasie obietnica łatwego zysku zaczęła wydawać się realna. Dlatego kilka dni temu zgodziła się zainstalować na swoim komputerze specjalny program, który miał pomóc uzyskać zyski. W rzeczywistości był to jednak tzw. „zdalny pulpit”, który dał dostęp sprawcom do konta kobiety.

Po zainstalowaniu tej aplikacji lublinianka zalogowała się na swoim koncie bankowym i zauważyła wpływ w postaci 40 tysięcy złotych. Jednak by wszystko było legalne, musiała zautoryzować transakcję związaną z zapłatą podatku. Po tej czynności okazało się, że z rachunku znikło obiecane 40 tys. złotych, a jej oszczędności zostały przelane na inne rachunki. Dodatkowo zaciągnięto kredyt. Łącznie z konta lublinianki wyprowadzono blisko 60 tysięcy złotych.

Obecnie trwa ustalanie dokładnych strat oraz okoliczności zdarzenia. Jednocześnie apelujemy o rozsądek i rozważne podejmowanie decyzji finansowych. Okazja łatwego zarobku zawsze powinna wzmóc czujność.

nadkomisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony