Aktualności

O włos od utraty dużych pieniędzy. Gotówkę uratowali pracownicy banku

Data publikacji 27.04.2023

Dzięki wzorowej postawie pracowników banku nie doszło do kolejnego oszustwa. W porę zorientowali się, że 30-latek chce wykonać przelew na rachunek oszustów. Ich podejrzenia wzbudziło zachowanie mężczyzny oraz zagraniczny numer konta. Mieszkaniec Lublina za namową przestępców miał dokonać dwóch przelewów na łączną sumę ponad 100 tysięcy złotych.

Wczoraj policjanci z 7. komisariatu otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą na „pracownika banku”. Z zawiadomienia jakie złożył 30-latek wynikało, iż doszło do spoofingu. Do mężczyzny z numeru infolinii miał zadzwonić fałszywy pracownik banku. Sprawca oświadczył, że ktoś próbuje zaciągnąć kredyt. By uniknąć ryzyka utraty pieniędzy, 30-latek został poproszony o zaciągniecie najwyższej pożyczki, jaką tylko może, a następnie przekazanie pieniędzy na rachunek techniczny. To miało wyczerpać zdolność kredytową i jednocześnie uchronić mężczyznę przed oszustami.

30-latek uwierzył w bardzo realistycznie brzmiący scenariusz. Jak się okazało, udało mu się uzyskać pożyczkę na kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Całą sumę miał wpłacić na wskazany rachunek już w innej placówce banku. Na szczęście pracownicy obsługujący mężczyznę zwrócili uwagę na konto do wpłaty oraz dziwne zachowanie lublinianina. To właśnie dzięki ich postawie nie doszło do przekazania pieniędzy. Pracownicy poinformowali o swoich podejrzeniach przełożonego oraz wyjaśnili wszystko 30-latkowi.

Na szczęście dzięki czujności bankierów, ta historia skończyła się szczęśliwie i nie doszło do utraty oszczędności. Policjanci analizują teraz sprawę i poszukują oszustów. Jednocześnie przypominamy o zasadach ostrożności.

nadkomisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony