Aktualności

Prowadząc biuro podróży, wyłudzili ponad 800 tysięcy złotych

Data publikacji 28.07.2023

47-latka usłyszała 232 zarzuty, a jej 51-letni brat 229. Podejrzani prowadząc biuro podróży pobierali zaliczki na wyjazdy zagraniczne, po czym ogłosili upadłość nie zwracając pieniędzy klientom. Łącznie wyłudzili ponad 800 tysięcy złotych. Oboje zostali zatrzymani przez policjantów z „mienia”. Grozi im do 8 lat więzienia.

zatrzymana

Śledztwo w tej sprawie poradzą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Lublinie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Lublinie. Postępowanie zostało wszczęte w 2021 roku po sygnałach od pierwszych pokrzywdzonych.

Jak wynika z ustaleń w sprawie, do oszustw dochodziło w 2019 roku. Biuro podróży pobierało zaliczki na organizację wycieczek. Były to przede wszystkim wyjazdy zagraniczne, pielgrzymki oraz kolonie. Zainteresowane osoby wpłacały od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. W pewnym momencie biuro ogłosiło upadłość, nie zwracając pieniędzy klientom.

W trakcie postępowania pojawiali się kolejni pokrzywdzeni. Policjanci i prokuratorzy w wyniku analizy materiałów i otrzymanych zawiadomień ustalili, że oszukanych zostało ponad 200 osób. Łączne straty oszacowano na kwotę 824 tysiące złotych.

Pracujący nad sprawą policjanci z „mienia” ustalili, że główna organizatorka całego procederu to 47-latka, która może obecnie przybywać na terenie Poznania. Kobieta została zatrzymana w jednym z hoteli, gdzie przebywała razem z grupą turystów. W trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli kompletną dokumentację firmy. Z kolei jej 51-letni brat, który również uczestniczył w oszustwach, został zatrzymany w Chełmie.

zatrzymany

Oboje zostali doprowadzeni do prokuratury. 47-latka usłyszała łącznie 232 zarzuty, a jej brat 229 zarzutów. Wszystkie czyny dotyczą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu. Trafili pod dozór Policji oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 25 tysięcy złotych.

Grozi im do 8 lat więzienia.

nadkomisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony