Aktualności

Bomba w szpitalu. Ćwiczenia dowódczo - sztabowe

Data publikacji 05.12.2023

Do szpitala przy alei Kraśnickiej w Lublinie zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w jednym z budynków została podłożona bomba. Do akcji wkraczają służby ratunkowe. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania służb oraz praktyczne sprawdzenie znajomości procedur przez pracowników szpitala w sytuacji kryzysowej.

Ćwiczenia

Dzisiaj o godzinie 11.00 na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy alei Kraśnickiej w Lublinie odbyły się ćwiczenia mające na celu doskonalenie umiejętności współdziałania służb na wypadek podłożenia ładunku wybuchowego. Szkolenie było przeprowadzone przy współpracy Policji, przedstawicieli szpitala oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. Przed godziną 11.00 do szpitala zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w jednym z budynków została podłożona bomba. Zgodnie z procedurą Dyrektor Szpitala wydał polecenie ewakuacji osób z zagrożonego budynku. Informację o zdarzeniu otrzymują służby. Służbą wiodącą w miejscu podłożenia urządzenia wybuchowego była Policja. Dowódca patrolu Policji, który jako pierwszy przyjechał na miejsce zdarzenia, dokonał wstępnego rozpoznania terenu i powstałego zagrożenia oraz dowodził na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu Komendanta VII Komisariat Policji w Lublinie, która dalej dowodziła działaniami Policji. Policjanci wyznaczyli pierścień zewnętrzny, pomagali w ewakuacji osób w miejsce bezpieczne oraz zabezpieczali teren przed dostępem osób postronnych.

Na miejsce przyjechał policyjny pirotechnik wraz z psem służbowym wyszkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych w celu sprawdzenia, czy ujawniony pakunek może stworzyć zagrożenie dla otoczenia i zawiera materiał pirotechniczny. Po sprawdzeniu podejrzanego pakunku okazało się, że nie zagraża on życiu i zdrowiu osób. Następnie pirotechnik sprawdził budynek pod kątem ujawnienia innych ewentualnych urządzeń wybuchowych. Po sprawdzeniu budynku ewakuowane osoby mogły wrócić do szpitala.

Celem przeprowadzonych dzisiaj działań było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej, jaką jest podłożenie ładunku wybuchowego. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie doskonalili umiejętności współdziałania z pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w przypadku zaistnienia takiej sytuacji kryzysowej. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy.

Wszystko odbyło się według założonego planu. Ćwiczenia składały się z dwóch etapów. Pierwszy to część praktyczna, w której udział brały wszystkie służby ratunkowe. Na zakończenie odbyło się podsumowanie ćwiczenia z przedstawicielami służb biorących udział w szkoleniu.

nadkomisarz Kamil Gołębiowski

  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
Powrót na górę strony