Aktualności

Przedświąteczne porady - pamiętajmy o bezpieczeństwie

Za chwilę Święta Bożego Narodzenia! To dla wielu z nas czas zakupów, wyjazdów oraz związanego z tym zamieszania. Ciesząc się świąteczną atmosferą często zapominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby w tym ferworze "świątecznej gorączki" nie stać się ofiarami przestępców, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Wybierając się po świąteczne zakupy pamiętajmy by:

  • zwracać baczną uwagę na otoczenie,  nie chować dużej ilości gotówki w jednym miejscu - na zakupy brać tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujemy, Nie trzymać w tylnych kieszeniach ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów, być wyczulonym na „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji, zawsze informować Policję o podejrzanie zachowujących się osobach.
  • robiąc zakupy w internecie pamiętajmy, by zawsze, dokładnie sprawdzać wybrany sklepy. Historia sprzedającego, renoma witryny oraz opinie innych klientów mogą nam wiele powiedzieć na temat sprzedającego. Ponadto ważne jest, aby nie klikać w podejrzane linki i nie podawać danych do swojej karty bankomatowej lub konta internetowego. Jeżeli decydujemy się dokonać płatności online zawsze sprawdźmy, czy transakcja jest szyfrowana i bezpieczna.

W podróży:

  • jadąc pociągiem zwracajmy szczególną uwagę na nasze pieniądze i dokumenty oraz na bagaż, starajmy się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów, opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, nie opowiadajmy przygodnym znajomym, jakie prezenty wieziemy bliskim i ile pieniędzy mamy przy sobie.
  • Jeżeli wybieramy się na wypoczynek swoim samochodem pamiętajmy, że należy:
    unikać odludnych parkingów i poboczy dróg, korzystać z parkingów przy restauracjach, barach, motelach, przy stacjach benzynowych oraz z dobrze oświetlonych parkingów miejskich. Opuszczając samochód należy pamiętać, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy stale przy sobie, pamiętać o zamknięciu okien i drzwi.

Opuszczając mieszkanie na kilka dni:

  • przed wyjazdem dokładnie pozamykajmy okna i drzwi, poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali spod drzwi reklamy, cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.

Okres przedświąteczny to również czas zakupu materiałów pirotechnicznych, petard. Pamiętajmy, że nierozważne eksperymentowanie nimi może zakończyć się tragicznie.

nadkomisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony