Nie bądź obojętny! Reaguj na osoby zagrożone wychłodzeniem
Przed nami kolejne mroźne dni i noce. Ta niesprzyjająca aura to szczególnie niebezpieczny czas dla osób starszych, schorowanych, bezdomnych i nietrzeźwych. Apelujemy o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy potrzebują pomocy.
Każdego roku w okresie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Na wychłodzenie są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na powietrzu. Niejednokrotnie pijane osoby nie są w stanie o własnych siłach dotrzeć do domu, „odpoczywają” na ławkach, przystankach, nie czując zimna.
Przed nami mroźne dni i noce. Dlatego policjanci już od pewnego czasu systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia z powodu wychłodzenia organizmu. Dzielnicowi kontrolują altanki ogródków działkowych, pustostany, kanały ciepłownicze oraz inne opuszczone miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Odwiedzają również mieszkania osób samotnych, schorowanych, w podeszłym wieku sprawdzając warunki, w jakich osoby te zamieszkują. Szczególną uwagę zwracają na temperaturę panującą w mieszkaniu. Niejednokrotnie w kontroli wspierają policjantów pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz straż miejska. Potrzebującym udzielają informacji, w jakich placówkach mogą otrzymać pomoc i schronienie, aby bezpiecznie przetrwać zimę.
Pamiętajmy jednak, że i my możemy pomóc takim osobom. Mając wiedzę o osobie, której może być zagrożone życie lub zdrowie, wystarczy powiadomić odpowiednie służby – Policję, Straż Miejską, czy też Pogotowie Ratunkowe, które na pewno nie będą na te informacje obojętne. Pamiętajmy również o osobach śpiących na ławkach, nietrzeźwych, czy też osłabionych – widząc takie osoby, reagujmy. Nie bądźmy obojętni, nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.
nadkomisarz Kamil Gołębiowski