Aktualności

Policjanci rozpoczęli służbę nad Zalewem Zemborzyckim

Posterunek wodny już otwarty. Tradycyjnie z początkiem sezonu, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie rozpoczynają służbę nad Zalewem Zemobrzyckim. Policyjnych wodniaków będą wspomagać także patrole rowerowe oraz funkcjonariusze z Oddziału Prewencji.

Posterunek wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie funkcjonuje w miesiącach letnich. W tym roku rozpoczynamy służbę już przed majówką, a zakończymy w ostatnich dniach września. W tym sezonie delegowanych do pełnienia służby jest 6 policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Dodatkowo w codziennych służbach będą ich wspierać mundurowi z Oddziału Prewencji Policji KWP w Lublinie.

Funkcjonariusze mają do dyspozycji: nowoczesną łódź Sportis S-650, radiowóz, rowery hybrydowe oraz sprzęt ratowniczy. Posiadają kwalifikacje ratowników medycznych i patent stermotorzysty.  Mundurowi z patrolu wodnego dbają o bezpieczeństwo wypoczywających. Reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy lub jest naruszane prawo. Kontrolują jednostki pływające pod kątem trzeźwości kierujących.  Zwracają szczególną uwagę na tzw. „dzikie kąpieliska”, by przestrzegać potencjalnych amatorów przed kąpielą w miejscach, w których nie ma ratowników.  Kontrolują wędkarzy pod kątem legalności połowu, zwalczają kłusownictwo wodne. Współpracują z WOPR, Państwową Strażą Rybacką, Strażą Leśną i Sanepidem.

Podczas sezonu 2023 policjanci z Posterunku Wodnego wylegitymowali ponad 1700 osób i przeprowadzili 567 interwencji. Mundurowi uratowali 4 osoby przed utonięciem. Przeprowadzili ponad 1000 kontroli kąpielisk, a także zatrzymali 7 poszukiwanych.

W najbliższych dniach służbę rozpoczną także policjanci z drużyny rowerowej. Funkcjonariusze będą przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i prządek na ścieżkach rowerowych.

nadkomisarz Kamil Gołębiowski

Powrót na górę strony