Aktualności

"Bezpieczny przejazd" - spotkanie w szkole

Dzisiaj w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” odbyło się spotkanie z nauczycielami oraz uczniami Szkoły Podstawowej, która znajduje się w pobliżu przejazdu kolejowego. Podczas spotkania omówione zostały założenia programu. Funkcjonariuszki oraz przedstawiciele SOK zwracali uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejazdów kolejowych.

Podczas spotkania zorganizowanego przez policjantki Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przedstawicieli Służby Ochrony Kolei oraz pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe S.A przedstawiono główne założenia kampanii. Najważniejszą ideą kampanii jest uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego zagrożeń wynikających z  pokonywania przejazdów kolejowych  niezgodnie z przepisami.

Prelekcje dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, czyli  uczniów szkół podstawowych pozwalają  na kształtowanie odpowiednich zachowań teraz jak i w przyszłości. Zwrócono uwagę  jak duże znaczenie ma zachowanie ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowych oraz co zrobić w sytuacjach niebezpiecznych, w  przypadku  zagrożenia zdrowia i życia.

Poprzez takie spotkanie dzieci poznały przepisy obowiązujące w rejonie przejazdów i nauczyły się zasad pokonywania torów tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Korzystanie z tzw. „dzikich przejść” jest zabronione. Niedozwolone jest również wjeżdżanie lub wchodzenie na torowisko podczas opuszczania się rogatek lub gdy ich podnoszenie się nie zostało jeszcze ukończone. Uczniowie poznali znaki umieszczone w pobliżu torowiska oraz numery alarmowe, pod które należy dzwonić w przypadku niebezpieczeństwa. Przypomniano o obowiązku stosowania się do znaku STOP umieszczonego przed torowiskiem oraz o zakazie wjazdu za sygnalizator nadający światło czerwone pulsujące.

„Bezpieczny Przejazd” to nie tylko nazwa kampanii społecznej, to przede wszystkim metoda i sposób na bezpieczne pokonywanie przejazdów kolejowych. 

 

aspirant Sylwia Kurdziel

Powrót na górę strony