Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczny czad.

72-letnia mieszkanka gm. Konopnica zmarła prawdopodobnie w wyniku zaczadzenia. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem. Z objawami zatrucia przewieziona została do szpitala także 17-letnia dziewczyna, która przebywała w mieszkaniu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci i strażacy wyjaśniają okoliczności zdarzenia i przypominają by nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych, przewidzianych prawem kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.

72-letnia mieszkanka gm. Konopnica zmarła prawdopodobnie w wyniku zaczadzenia. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem.   Z objawami zatrucia przewieziona została do szpitala także 17-letnia dziewczyna, która przebywała w mieszkaniu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci i strażacy wyjaśniają okoliczności zdarzenia i przypominają by nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych, przewidzianych prawem kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.

                                                                           
Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem w jednym z domów w gm. Konopnica. Kiedy policjanci dojechali pod wskazany adres na miejscu byli już strażacy oraz pogotowie.
Zespół reanimacyjny odnalazł starszą kobietę w pomieszczeniu gospodarczym, przystąpiono do akcji reanimacyjne, która niestety nie powiodła się. Lekarz stwierdził zgon 72-latki.   Decyzją prokuratora zwłoki kobiety zostały zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji. Z objawami zatrucia tlenkiem węgla zabrana została do szpitala 17-latka, która przebywała także w mieszkaniu. Dzisiaj już wiemy, że jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Prawdopodobnie czad wydobywał się z piecyka gazowego zainstalowanego w pomieszczeniu gospodarczym. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia i przypominają.
Czad jest bardzo groźny nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle", jest toksyczny, a objawy jego zatruciem mogą się objawić nawet po kilku tygodniach. Jest  lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi.
Najczęstszą przyczyną zatrucia są pożary i wadliwa instalacja grzewcza. Piecyk gazowy w małej łazience bez przewodu kominowego (lub z niedrożnym przewodem kominowym), może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 dm sześciennych tlenku węgla, dawkę, która może zabić.

Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio powodować to, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza a więc nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Specjaliści radzą, aby nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych, przewidzianych prawem kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.
                                                                           
R.L.R.
Pamiętajmy, więc - najważniejsza jest profilaktyka!!!
  • załącznik
Powrót na górę strony