Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Stop agresywnym zachowaniom na drodze.

Poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach to jedno z najważniejszych zadań Policji. Od ubiegłego roku w komendach wojewódzkich działają zespoły do zwalczania agresywnych zachowań na drogach. W skład takich zespołów wchodzą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, jak i pionu kryminalnego. Mundurowi obserwują sposób zachowania kierowców na drodze oraz analizują najczęściej popełniane wykroczenia. W miniony piątek działania „Stop agresji na drodze” prowadzone były m.in. w Lublinie. Policjanci zatrzymali 6 uprawnień do kierowania za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.

Kolejny weekend i kolejne działania policjantów ruchu drogowego. Akcja „Stop agresji drogowej” prowadzona była m.in. w Lublinie. Głównym celem policyjnych działań jest poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach.  Policjanci z lubelskiej drogówki objęli nadzorem ulice miasta, głównie te gdzie zwłaszcza młodzi ludzie pozwalają sobie na rozwijanie nadmiernej prędkości. Podczas prowadzonych działań policjanci sprawdzali także stan trzeźwości kierujących. Wszyscy  poddani badaniom byli trzeźwi, natomiast nie wszyscy jechali z dozwoloną prędkością. 6 kierujących straciło uprawnienia do kierowania.

Na ul. Mełgiewskiej policjanci zatrzymali kierującego samochodem m-ki Audi. 20-letni mieszkaniec Lublina przekroczył dozwoloną prędkości o 74 km/h.  Z kolei przy Tysiąclecia zatrzymany został także kierujący samochodem m-ki Audi. Mieszkaniec powiatu puławskiego przekroczył prędkość o 56 km/h.  Tyle samo wykazał pomiar prędkości z jaką poruszał się 27 letni kierowca volkswagena. Mieszkaniec powiatu łęczyńskiego zatrzymany został w okolicach ul. Lubelskiego Lipca 80.  Przy ul. Solidarności patrol ruchu drogowego zatrzymał kierowcę golfa. 20 latek przekroczył prędkości o 54 km/h.

Trzeba pamiętać, że nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa, a przy tym duża liczba nietrzeźwych kierujących to najczęstsze przyczyny tragedii na drogach. By móc skuteczniej walczyć z tego typu zjawiskami ustawodawca wyposażył policję oraz inne służby kontrolne a także sądy w nowe instrumenty.

Od maja zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy jest odbierane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy. Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Od 18 maja 2015 r. policjanci zatrzymali na terenie województwa lubelskiego ponad 600 uprawnień.

 

R.L.R.

Powrót na górę strony