Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Wspólna inicjatywa Policji z Impresariatem Nasza Sakiewka w Lublinie. Nie dajmy się oszukać.

Policjanci z Wydziałów Prewencji KWP i KMP w Lublinie włączyli się w kampanię profilaktyczną przy okazji wczorajszego spektaklu, który odbyła się Sali Centrum Kongresowego UM w Lublinie. Przed rozpoczęciem spektaklu „en Vogue” prezentowaliśmy spot „Oszustom stop”, policjanci mówili o bezpieczeństwie, a nasze maskotki sierż. Poli i sierż. Alicja rozdawały ulotki z poradami co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów.

        

Każdego niemal tygodnia dochodzi do oszustw, których ofiarami stają się mieszkańcy naszego województwa.  Oszuści podają się za pracowników różnych firm, instytucji, czy członków rodziny, a później wyłudzają pieniądze. Często mieszkańcy naszego województwa tracą oszczędności całego życia.  Policjanci garnizonu lubelskiego organizują szereg akcji, kampanii prewencyjnych, spotkań  by mówić o metodach działania sprawców i ostrzegać jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

        

Wczoraj po raz pierwszy dzięki współpracy z Impresariatem Nasza Sakiewka w Lublinie wyszliśmy z inicjatywą prewencyjną przy okazji przedsięwzięcia kulturalnego. Przed rozpoczęciem spektaklu „en Vouge”  napisanego na podstawie sztuki Vouge prezentowaliśmy  spot „ Oszustom stop” . Policjanci mówili o bezpieczeństwie a nasze maskotki sierż. Poli i sierż. Alicja rozdawały ulotki z poradami.

         

Pamiętajmy, że opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna osoba. Oszuści każą też swoim ofiarom przelewać pieniądze za granicę. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

 

Film Wspólna inicjatywa Policji z Impresariatem Nasza Sakiewka w Lublinie. Nie dajmy się oszukać.

Pobierz plik Wspólna inicjatywa Policji z Impresariatem Nasza Sakiewka w Lublinie. Nie dajmy się oszukać. (format mp4 - rozmiar 14.17 MB)

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

 

 Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

 

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Ostatnią akcją prewencyjną, z którą wyszliśmy do mieszkańców naszego miasta były działania profilaktyczne poświęcone seniorem.  Na dzień Babci i Dziadka dołączyliśmy do wydania „Dziennika Wschodniego ” 5 tysięcy ulotek poświęconych z radami jak nie paść ofiarą fałszywego wnuczka.    

 

R.L.R

Powrót na górę strony