Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin: Sąsiedzka czujność uchroniła przed włamaniem

Sąsiedzka czujność i szybka reakcja policjantów na otrzymane zgłoszenie uchroniła przed włamaniem i ograbieniem jednego z domów w gm. Głusk. 33-letni sprawca uszkodził napęd bramy wjazdowej, wybił okno w kotłowni oraz szybę w zaparkowanym aucie. Na szczęście nie zdążył dostać się do domu, gdyż powstrzymali go policyjni wywiadowcy. 33-letni włamywacz został zatrzymany i wkrótce usłyszy zarzuty.

O tym, jak dobrze mieć  czujnego  sąsiada,  przekonali się właściciele jednego z domów w gm. Głusk.  Mało brakowało, a ich dom zostałby wieczorem ograbiony przez włamywacza. Na szczęście odgłos tłuczonego szkła usłyszał czujny sąsiad i podejrzewając włamanie pod nieobecność właścicieli zawiadomił Policję. 33-letniego sprawcę pod wskazanym adresem zastali  i zatrzymali policyjni wywiadowcy z KMP w Lublinie.

Jak się okazało, włamywacz by dostać się do domu, wybił szybę w oknie garażu i kotłowni. Szybę uszkodził też w zaparkowanym oplu. Na szczęście niczego nie zdążył ukraść, bo powstrzymali go od tego policjanci.  33-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.

Wstępne straty właściciele oszacowali na około 5,5 tys. złotych. Ustalono również, że 33-latek uszkodził napęd bramy wjazdowej. Wkrótce mężczyzna  usłyszy zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem oraz uszkodzenia mienia. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.


Przy okazji  rozpoczętych w naszym regionie ferii i związanych z tym wyjazdów na zimowy wypoczynek , policjanci apelują o właściwe zabezpieczanie mieszkań i domów.

Pamiętaj!

- Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte pieniądze w różnego rodzaju skrytkach.

- Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

- Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

-  Nie afiszuj się swym bogactwem. Nie zapraszaj obcych przygodnie poznanych osób do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

- Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

 - Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

- Nie toleruj w swym bloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.

- Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

 - Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

- Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

AK/KGP

 

Powrót na górę strony