Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Policjanci zatrzymali oszusta

Policjanci z KWP w Lublinie zatrzymali w Kielcach 39 letniego mieszkańca woj. zachodniopomorskiego. Oszust działając tzw. metodą „na wnuczka” i „policjanta” wyłudził od mieszkańców Lublina blisko 80 tys. zł. Dzisiaj 39 latek doprowadzony został do prokuratury. Za oszustwo grozić mu może kara do 12 lat pozbawienia wolności, gdyż działał w warunkach tzw. recydywy. Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Funkcjonariusze analizują wszystkie zgłoszenia dotyczące tego rodzaju przestępstw, do których doszło w ostatnim czasie w naszym województwie.

W tym tygodniu policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie zatrzymali 39-letniego mężczyznę. Do zatrzymania doszło w jednym z kieleckich hoteli. Jak wynikało z ustaleń operacyjnych lubelskich policjantów 39 letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego miał na swoim koncie oszustwa popełnione metodą  na tzw. „wnuczka i policjanta”. Przy zatrzymanym policjanci zabezpieczyli blisko 20 tys. zł. Były to pieniądze pochodzące z przestępstwa.

39 latek został przewieziony do Lublina. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP udowodnili mu dokonanie w ostatnim czasie trzech takich oszustw w Lublinie. Straty na szkodę mieszkańców naszego miasta szacowane są na kwotę blisko 80 tys. zł.   Dzisiaj 39 latek doprowadzony został do prokuratury. Za oszustwo grozić mu może kara do 12 lat pozbawienia wolności, gdyż działał w warunkach tzw. recydywy.  Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Funkcjonariusze analizują wszystkie zgłoszenia dotyczące tego rodzaju przestępstw, do których doszło w ostatnim czasie w naszym województwie.

Przy tej okazji po raz kolejny apelujemy o ostrożność i przypominamy. Oszuści często podają się również za pracowników różnych firm i instytucji, ostatnio także za policjantów.  Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania.  Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz Policji nie może żądać, ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. W przypadku podobnych sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Aby ustrzec się przed tego oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, czy rzeczywiście to nasz krewny zwracał się z prośbą o pomoc finansową.

Zastosujmy się do kilku podstawowych zasad w takich sytuacjach:

- nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom,

- o takich przypadkach natychmiast informujmy Policję,

- przekażmy takie informację członkom swojej rodziny, osobom starszym czy też sąsiadom, aby mieli świadomość w jaki sposób działają "fałszywi kuzyni".

 

R.L.R

Powrót na górę strony