Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Profilaktyka aTy wśród gimnazjalistów z Lubelszczyzny

Policjanci z KMP w Lublinie spotkali się dziś z lubelskimi gimnazjalistami. Celem wizyty w Gimnazjum nr 16 w Lublinie był wspólny happening zorganizowany w ramach programu Profilaktyka a Ty. Były pokazy samoobrony, pokaz talentów. Zwieńczeniem spotkania było wspólne „bicie serc”. Z gimnazjalistami spotkali się też policjanci z Zamościa i Łęcznej.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. Podczas happeningu, który miał miejsce  w "Ogródku talentów gimnazjum nr 16 w Lublinie uczniowie prezentowali swoje różnorodne i niezwykłe umiejętności. Akcentem promujących bezpieczeństwo i profilaktykę był pokaz samoobrony i Pierwszej Pomocy przedmedycznej oraz konkursy prewencyjne. Zwieńczeniem spotkania było wspólne wykonanie „bicia serc”.

Z kolei w pow. zamojskim w samo południe uczniowie zamojskich szkół, policjanci, przedstawiciele władz miasta i szkolnictwa spotkali się na terenie gimnazjum nr 2 w Zamościu by wykonać wspólny gest zrywu wolnych serc. Zgromadzeni przez minutę wybijali symbolicznie rytm serca, promując w ten sposób wolność od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka.

Główne przesłanie akcji - odezwę społeczności PaT odczytały  Zuzia i Paulina - uczennice zamojskiego zespołu szkół ponadgimnazjalnych nr 5. Punktualnie o godzinie 12.00 odezwę społeczności PaT odczytały Zuzia i Paulina- uczennice zamojskiego zespołu szkół ponadgimnazjalnych nr 5. "Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm wolnych serc. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe południe, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie". W akcję włączyli się zamojscy policjanci, przedstawiciele władz miasta, szkolnictwa i uczniowie zamojskich szkół, którzy przygotowali plakaty i transparenty z hasłami propagującymi życie wolne od używek i przemocy.

Z kolei w Łęcznej impreza finałowa rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta na Plac Kościuszki przy Urzędzie Miejskim. Tam został zaprezentowany spektakl profilaktyczny przygotowany przez grupę Pat - owską z Gimnazjum Nr 2 w Łęcznej,   spektakl ,,Sekret” wykonany przez uczniów z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie oraz spektakl „Tramwaj zwany nienawiścią” przygotowany przez uczniów z Gimnazjum w Spiczynie. Wszyscy uczestnicy  wspólnie odśpiewali hymn Przystanku PaT i zatańczyli belgijkę. O godz. 12.00 zjednoczyliśmy się  z całym krajem.

Ogólnopolski Głos Profilaktyki odbył się także w pow. kraśnickim -  w Zespole  Szkół w Wilkołazie, a także a powiecie łukowskim -  w Parku Miejskim w Łukowie

Promowanie mody na życie wolne od uzależnień to główne przesłanie Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki - adresowanej do wszystkich inicjatywy realizowanej przez Komendę Główną Policji w ramach programu "Profilaktyka a Ty". Jednym z elementów akcji i symbolem wolności jest jest  gest bicia serca wykonywany przez 60 sekund, jednocześnie przez wszystkich uczestników tej akcji. Ten gest nazywany został zrywem wolnych  serc - serc wolnych od przemocy i uzależnień, serc wrażliwych na drugiego człowieka, serc zdrowych i odpowiedzialnych, serc ceniacych własną wolność. Tegoroczna akcja wpisana została w Międzynarodowy Dzień Dziecka.

 

AK/JK

Powrót na górę strony