Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lublin: Piramida strat

Za oszustwa i przywłaszczenie mienia wielkiej wartości odpowiadać będą trzej mieszkańcy Lublina. Zatrzymani to prezes i właściciel firmy windykacyjnej oraz pracownik banku, który docierał do zamożnych klientów proponując im inwestycję pieniędzy w działalność firmy. W rzeczywistości przestępcy tworzyli pozory profesjonalnej działalności inwestycyjnej, a jej efektem było wyłudzenie środków finansowych. Straty na szkodę pokrzywdzonych szacowane są na co najmniej milion złotych.

Na początku tygodnia policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie zatrzymali i przymusowo doprowadzili  do prokuratury trzech mieszkańców Lublina. To 53 letni właściciel firmy windykacyjnej, jej 42-letni prezes oraz 29-letni pracownik jednego z lubelskich banków. Mężczyźni zatrzymani zostali do śledztwa prowadzonego przez II Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Jak ustalili śledczy, 42 i 53-latek prowadzili firmę windykacyjną zajmującą się ściąganiem długów.  By się wzbogacić, przy pomocy 29-letniego bankiera z Lublina wyszukiwali zamożnych klientów, proponując im inwestycję pieniędzy w działalność swojej firmy. Nowi klienci podpisywali umowy z pośredniczącym w tym procederze bankierem.  Ich przedmiotem było inwestowanie zgromadzonych środków pieniężnych w celu wypracowania zysku.  W rzeczywistości przestępcy tworzyli pozory profesjonalnej działalności inwestycyjnej. Zamiast gwarantowanego zysku narazili inwestorów na ogromne straty tworząc system służący jedynie do wyłudzania środków na zasadzie tzw. piramidy finansowej. W wyniku tej przestępczej działalności w ciągu ostatnich 3 lat pochodzący z regionu Lubelszczyzny klienci stracili oszczędności w kwocie co najmniej 1 miliona złotych.

Wszyscy zatrzymani zostali we wtorek doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Podejrzani  odpowiadać będą za oszustwa i przywłaszczenie mienia wielkiej wartości. Śledczy zabezpieczyli liczną dokumentację, w tym treści umów.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy z zastrzeżeniem zmiany środka zapobiegawczego z chwilą złożenia wpłaty poręczeń majątkowych.

 

A.K.

Powrót na górę strony