Aktualności

Lublin: Uwaga na oszustów!!!

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami działającymi metodą na "funkcjonariusza". 82 letnia mieszkanka Lublina straciła wczoraj 20 tys. złotych po tym, jak uwierzyła podającemu się za funkcjonariusza mężczyźnie. Telefoniczny rozmówca mówił, że konto kobiety jest zagrożone , musi więc natychmiast udać się do banku i wypłacić gotówkę. 82 latka zgodnie z instrukcją zostawiła później oszczędności w umówionym miejscu, pod śmietnikiem. Teraz oszusta poszukują policjanci. Jednocześnie apelujemy o rozwagę, rozsądek i ograniczone zaufanie do nieznajomych.

Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw, którymi padają seniorzy. Tak było też wczoraj w Lublinie. Do mieszkanki Lublina zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się za funkcjonariusza policji. Mówił, że jej konto w banku jest zagrożone, że powinna jak najszybciej wypłacić gotówkę. 82 latka uwierzyła. Poszła do banku, a później zgodnie z przekazaną instrukcją zostawiła pieniądze pod jednym z koszy na śmieci. Dopiero później  po powrocie do domu i rozmowie z córką zorientowała się, że została oszukana.

Tylko wczoraj podobne telefony odebrało jeszcze dwoje mieszkańców Lublina. Na szczęście nie dali się zwieść fałszywym funkcjonariuszom.

Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.  Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

 

R.L.R.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 26.52 MB)

Powrót na górę strony