Aktualności

Lublin: Kolejna osoba zatrzymana w sprawie oszustwa na policjanta

Data publikacji 12.04.2017

Kryminalni KMP w Lublinie zatrzymali kobietę, która brała udział w wyłudzeniu pieniędzy metodą na „policjanta”. Okazała się nią 47-letnia kobieta. Poszkodowany mieszkaniec Krakowa myśląc, że bierze udział w policyjnej akcji wymierzonej przeciw oszustom bankowym, przelał na konto kobiety 28 tys. zł. 47-latka dzisiaj zostanie doprowadzona do sądu z wnioskiem o areszt. Za udział w oszustwie grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności. Jest to kolejna osoba zatrzymana w tej sprawie.

W poniedziałek policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Lublinie realizując ustalenia własne zatrzymali kobietę, która brała udział w oszustwie metodą na „policjanta”. Do przestępstwa doszło 30 grudnia ubiegłego roku. Do mieszkańca Krakowa zadzwonił mężczyzna, przedstawił się jako oficer policji i poinformował o szeroko zakrojonej akcji łapania oszustów pracujących w banku. Mężczyzna zgodził się na pomoc w ich schwytaniu. Zgodnie z instrukcją przelał na wskazane konta bankowe swoje oszczędności. Na początku lutego policjanci zatrzymali właściciela jednego z tych kont. Pracując dalej nad tą sprawą funkcjonariusze ustalili, że właścicielką drugiego konta jest 47-letnia kobieta, która nie posiada stałego miejsca zamieszkania. Kobieta została zatrzymana w Krośnie. Poszkodowany mieszkaniec Krakowa przelał na jej konto 28 tys. zł.

Dzisiaj 47-latka stanie przed obliczem Sądu z wnioskiem Policji i Prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Za udział w przestępstwie oszustwa grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać wykorzystują każdą sytuację. W celu uwiarygodnienia swojej przestępczej działalności podają się za policjantów, za członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. Zazwyczaj oszuści informują o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Często zdarza się, że przestepcy przedstawiają się jako oficerowie Policji i przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy.

Pamiętajmy, że Policja nie informuje o swoich działaniach, nie wykorzystuje osób postronnych, tym bardziej nie korzysta ze środków pieniężnych tych osób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer 997 lub 112.

K.K.

Powrót na górę strony