Lublin: W trosce o bezpieczeństwo seniorów
Spotkania z bankowcami, przedstawicielami placówek służby zdrowia, administracji, środowiskiem duchowieństwa, a także liczne rozmowy z seniorami to działania profilkatyczno-informacyjne, które realizują policjanci z KMP w Lublinie. Wszystko to w trosce o trosce o bezpieczeństwo osób starszych, narażonych w ostatnim czasie są na działania oszustów. Celem tego przedsięwzięcia jest dotarcie do największej liczby odbiorców, wzrost ich świadomości, co przyczyni się na uniknięcie w przyszłości przykrych doświadczeń.
Policjanci cały czas przypominają osobom starszym o oszustach, którzy wykorzystując ludzką ufność, otwartość i szczere intencje doprowadzają do utraty pieniędzy. Takich przypadków w ostatnim czasie jest wiele. Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod pozorem okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają. Wśród dużego grona mieszkańców miasta są osoby, które nie dają siec zwieść naciągaczom, jednak są też i tacy, którzy ulegają manipulacjom przestępców i tracą często oszczędności całego życia.
Dlatego policjanci KMP w Lublinie zaangażowali się w działania działania profilaktyczno – informacyjne, by o metodach działania oszustów i sposobach unikania tego typu zagrożeń dotrzeć do jak największego grona odbiorców.
W ramach tego przedsięwzięcia dzielnicowi z lubelskich komisariatów nawiązują kontakty z przedstawicielami placówek służby zdrowia, administracji osiedlowych, oświatowo–wychowawczych, banków, przedstawicielami duchownymi, a także pracownikami socjalnymi MOPR i GOPS.
W celu dotarcia z przekazem do jak najszerszego grona odbiorców, w pojazdach miejskiej komunikacji dzięki współpracy z jedną z agencji reklamowych wyświetlany jest spot przekazujący porady dla seniora.
Ponadto mundurowi nawiązali współpracę z korporacjami świadczącymi przewozy na terenie miasta. Ofiary przestępstw często korzystają z ich usług w celu pobrania swoich oszczędności z kont bankowych i dalszego przekazania pieniędzy. Rozmowy oszusta z ofiarą często maja miejsce właśnie w pojazdach taxi. Policjanci apelują do kierowców, by włączali się w działania zapobiegające przestępczości i reagowali na każde niepokojące sygnały powiadamiając organy ścigania. W takich sytuacjach czasami rozmowa z pasażerem i zwrócenie mu uwagi na zachowania przestępcze mogą zapobiec pokrzywdzeniu wielu osób.
Dzielnicowi oraz Policjanci Wydziału Prewencji KMP w Lublinie systematycznie realizują spotkania w ramach współpracy z Zespołem Ośrodków Wsparcia w Lublinie w Ośrodkach Dziennego Pobytu dla osób starszych, w Klubach Seniora, Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz innych instytucjach, które są miejscem spotkań osób starszych.
Policjanci są przekonani, że wszelkie działania w zakresie zapobiegania przestępczości wyłudzania pieniędzy od osób starszych przyczynią się do wzrostu świadomości w aspekcie bezpiecznych zachowań, a tym samym pozwolą uniknąć seniorom traumatycznych doświadczeń.
AK