Aktualności

Lublin: Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi podczas wypoczynku nad wodą!

Data publikacji 27.05.2018

Do szpitala w Lublinie został przewieziony 17-latek, który wczoraj po południu podczas wspólnej kąpieli ze znajomymi w Zalewie Zemborzyckim zaczął tonąć. Nastolatek na długo zniknął pod wodą. Na brzeg wyciągnęli go płetwonurkowie, zaś ratownicy wspólnie z policjantami z posterunku wodnego prowadzili reanimację. Udało się odzyskać tętno. Nastolatek jest w ciężkim stanie. Policjanci apelują o bezpieczny wypoczynek nad wodą.

Do tego zdarzenia doszło wczoraj około godz. 19. Nad Zalewem Zemborzyckim wypoczywała grupa nastolatków, dwie dziewczyny i dwóch chłopców  w wieku 15-17 lat.  Z mola razem skakali do wody. Po pewnym czasie jedna z dziewczyn w trakcie pływania zaczęła się topić. Na powierzchnię próbował wypchnąć ją kolega. Jednak w pewnym momencie to on sam znalazł się pod wodą. Kiedy dziewczyna przy pomocy drugiego znajomego znalazła się w bezpiecznym miejscu przy barierce, okazało się, że ten pierwszy zniknął pod taflą wody. Nastolatek długo nie wypływał na powierzchnię. Zaczęły się jego poszukiwania.

Świadkowie zdarzenia będący we pobliżu zadzwonili po służby ratunkowe. Na pomoc w poszukiwaniu nastolatka ruszyli policjanci z posterunku wodnego. Na miejsce przybyli też strażacy. Płetwonurkowie odnaleźli pod wodą 17-latka.

Na miejscu ratownicy wspólnie z policjantami prowadzili reanimację. Udało się przywrócić tętno. Młody mężczyzna został zabrany do szpitala w Lublinie. Jego stan jest ciężki.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Niewykluczone, że młodzi ludzie wcześniej mogli spożywać alkohol.

Policjanci apelują o rozwagę podczas wypoczywania nad wodą. Słoneczna aura i wysoka temperatura sprawiają, że bardzo chętnie wypoczywamy nad wodą, zwłaszcza w wolne dni. Niestety przecenienie własnych umiejętności, brawura i nieostrożność  mogą być tragiczne w skutkach.

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Nad bezpieczeństwem wypoczywajacych nad Zalewem Zemborzyckim czuwają policjanci z posterunku wodnego.  W tym roku delegowanych do pełnienia służby jest 4 policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Funkcjonariusze mają do dyspozycji: łódkę, radiowóz, rowery oraz sprzęt ratowniczy.  Mundurowi z patrolu wodnego reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy lub jest naruszane prawo. Kontrolują jednostki pływające pod kątem trzeźwości kierujących.  Zwracają szczególną uwagę na tzw. „dzikie kąpieliska”, by przestrzegać potencjalnych amatorów przed kąpielą w miejscach, w których nie ma ratowników.  Kontrolują wędkarzy pod kątem legalności połowu, zwalczają kłusownictwo wodne. Współpracują z WOPR, Państwową Strażą Rybacką, Strażą Leśną i Sanepidem.

Jak każdego roku policjantów z posterunku wodnego wspomagać będą także patrole rowerowe z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.  Do końca czerwca w weekendy będziemy wspierani przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Lublinie.  Wraz z rozpoczęciem wakacji strażnicy miejscy będą z nami przez cały tydzień. 

A.K.

 

Powrót na górę strony