KWP: Apelujemy do rowerzystów o bezpieczną i ostrożną jazdę
Podczas minionego weekendu na drogach Lubelszczyzny doszło do 17 wypadków, w sześciu z nich uczestniczyli rowerzyści. 5 osób odniosło w tych wypadkach obrażenia, a jedna niestety zmarła. To 16 letni rowerzysta, który potrącony został przez samochód osobowy.
Główne przyczyny wypadków w ruchu drogowym to niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu. W 2018 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 1217 wypadków, w następstwie, których 179 osób zostało zabitych, a 1287 doznało obrażeń. W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem rowerzystów. W minionym roku rowerzyści uczestniczyli w 174 wypadkach drogowych, wyniku, których 13 z nich poniosło śmierć, a 167 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 83 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 10 wypadków. Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów było: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.
Tylko podczas minionego weekendu spośród 17 wypadków sześć z nich to zdarzenia z udziałem rowerzystów. 5 osób odniosło w tych wypadkach obrażenia, a jedna osoba zmarła. Do najpoważniejszego w skutkach zdarzenia doszło w sobotę, w miejscowości Cichostów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do najechania na 16-latka doszło w momencie wyprzedzania przez kierującego peugeotem. Pomimo trwającej reanimacji 16 latka nie udało się uratować. Zmarł na miejscu zdarzenia. Dokładne okoliczności wypadku i jego przebieg ustalają teraz policjanci.
Z kolei w niedzielę w Jakubowicach Konińskich doszło do wypadku z udziałem dwóch rowerzystów. 14 latek w trakcie przejeżdżania przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych zderzył się z jadącym w tym samym kierunku 15 letnim rowerzystą. Jeden z cyklistów z poważnymi obrażeniami został przewieziony do szpitala.
Apelujemy do rowerzystów o bezpieczną i ostrożną jazdę i przypominamy:
Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.
Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy także, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.
R.L.R.