Programy i projekty edukacyjno - prewencyjne.

PROGRAM - " ODPAL MYŚLENIE NIE WCHODŹ W UZALEŻNIENIE"

Program ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń zdrowotnych, konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z zażywania dopalaczy. Odbiorcami tego programu jest młodzież klas 7 i 8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ich rodzice oraz nauczyciele.Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy stanowi realne zagrożenie dla człowieka - odbiera wolność, oddala od miłości i prawdy prowadząc do śmierci. Mimo tak dramatycznych konsekwencji coraz więcej polskich dziewcząt i chłopców wchodzi na drogę uzależnień. Łatwo wejść na tę drogę trudno natomiast temu zapobiegać. Nie wystarczą tu moralizujące pouczenia, solidna wiedza o substancjach psychoaktywnych, a także uczenie właściwych postaw wobec tych substancji. Skuteczna profilaktyka uzależnień wymaga wychowania dojrzałych i szczęśliwych ludzi, którzy dobrze radzą sobie z życiem bez pomocy chemicznych „przyjaciół”.

Założeniem programu jest organizowanie debat przez uczniów pod opieką koordynatora szkolnego, w których będą uczestniczyć partnerzy projektu. Do rozmów z uczniami zasiadają policjanci, lekarz, terapeuta, sportowiec .Debata powinna przebiegać zgodnie z poniższym scenariuszem:

- Czas trwania debaty nie dłuższy niż 90 min.

- Debatę prowadzi wyznaczony przez szkołę uczeń lub nauczyciel.

- Koordynatorzy programu z ramienia Szkoły i Policji dokonują szczegółowych ustaleń w zakresie terminu debaty, zaproszenia przedstawicieli instytucji, którzy wezmą udział w debacie oraz omówienia przebiegu debaty.

Przebieg debaty:

  • wprowadzenie i powitanie gości (przez przedstawiciela szkoły) - ok.5 min;
  • prezentacja zaproszonych gości (zadania, działalność) – ok.10 min;
  • prezentacja materiału poglądowego przygotowanego przez młodzież szkolną - ok 10 min.

Treść i przekaz materiału poglądowego powinna poruszać kłopoty, dylematy i sytuacje problemowe młodych ludzi wynikające z uzależnienia od narkotyków, dopalaczy, leków, kontaktu z osobami uzależnionymi czy też pokusy spróbowania zabronionych środków.

Przedmiotowy materiał może być przedstawiony w dowolnej formie tj.: odegranie scenki, projekcja film autorskiego, filmu udostępnionego w sieci internetowej, czy też odczytanie fragmentu opowiadania.

  • Rozmowa uczniów z zaproszonymi gośćmi - ok.20 - 30 min.

Rozmowa powinna toczyć się w oparciu o zaprezentowany materiał poglądowy. Prowadzący debatę zadaje pytania gościom, które ma wcześniej przygotowane i zgłoszone przez uczestników debaty. Podczas dyskusji powinny być poruszane następujące zagadnienia - Jakie problem przestawiony jest w materiale poglądowym? Jakie mogą być konsekwencje w wymiarze zdrowia, życia osobistego  społecznego? Co zrobić, żeby rozwiązać ten problem? Kto może pomóc rozwiązać ten problem? Gdzie szukać pomocy? Co można było zrobić, żeby zapobiec tej sytuacji?

  • odczytanie wniosków i postulatów przez wyznaczonych uczniów - ok. 5 min;
  • rozdanie materiałów promujących  przedmiotowy program- ok. 5 min
  • wypełnienie ankiety ewaluacyjnej - 5 min.
  • podsumowanie i zakończenie spotkania- 5 min;

 

Zgloszenia należy kierować do Wydziału Prewencji  Komendy Miejskiej Policji w Lublinie na adres poczty: elzbieta.konowalek@lu.policja.gov.pl lub komendant.kmplublin@lu.policja.gov.pl w terminie do 15 października 2024 r.

W przypadku pytań proszę o kontakt z funkcjonariuszami lub pracownikiem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie  pod numeren telefonu  47 811 53 30 lub 47 811 50 42.

Do celów edukacyjnych w zakładce strony Internetowej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej policji w Lublinie - Materiały edukacyjne zamieszczony jest link do pobrania zawierający filmy edukacyjne  realizowane  przez uczniów.

 

         

 

 

 

 

Powrót na górę strony